Ktoré plemená mačiek sú najlepšie pre život v interiéri?

Dátum pridania: 04.09.2023

Mačky sú pre mnohých nie len domácimi maznáčikmi, ale aj pravými členmi rodiny. Napriek tomu, že každá mačka je unikátom svojou osobnosťou, niektoré plemená sú pre život v interiéri jednoducho "mňau-tastické". Takže, ak ste v hľadaní tlapkovej polovičky, ktorá sa dokonale hodí do vášho života v byte, máme tu pre vás pár tipov na plemená, ktoré by vám mohli padnúť do oka.

Olizujúce sa mačky na deke | najlepšie plemená mačiek do interiéru - BLOG | luckyanimals.eu

Aj pouliční nájdenci môôžu byť to najkrajšie, čo vás v živote stretne

Ja osobne mám doma dvoch kocúrikov. Žiadne špeciálne plemená mačiek, klasické pouličné mačence. Hoci sme si mysleli, že máme najskôr doma mačičky, po prvej návšteve u veterinára mi bolo oznámené, že mám "na krku" ďalších dvoch "chlapákov". Jeden ryšavý, pomaly pripomínajúci Garfielda, takže si chlapec "užíva" fit dni s obmedzenou, nízkokalorickou stravou. Druhý biely, s chutnými čiernosivými fliačkami kde-tu, jeden v tvare srdiečka, druhý ako ofina, ďalší na zadnej labke ako gombík na zapnutie a vypnutie. Je neskutočne spoločenský, zvedavý a na zožratie. Oboch milujem nadovšetko, aj keď sú to "iba" pouličné zmesky. Každý je niečím výnimočný, svojský a spolu sú skvelá dvojka, ktorá sa o piatej ráno veľmi rada zahrá po celom dome hru Chyť ma, ak to dokážeš. Na druhej strane sa vedia k sebe krásne pritúliť, pooblizovať si navzájom kožúšky a prejavisť si "nepokrvno-bratskú" lásku. 

Áno, pri takýchto pouličných nájdencoch nikdy neviete, čo sa z nich môže nakoniec vykľuť - aký budú mať temperament, či budú prítulné, či nebudú mať mnohé choroby a vrodené vady....Ja som však veľký mačkofil a najradšej by som sa postarala o všetky mačky, ktoré mi skrížia cestu.

Ak chcete mať akú-takú istotu, že mačička ktorú chcete mať vo vnútri bytu či domu, bude prítulná, priateľská a maznavá a nebude z nej divoká šelma, tu je zopár našich tipov na tie najlepšie interiérové plemená mačiek:

Ragdoll | najlepšie plemená mačiek do bytu | Blog - luckanimals.eu

Ragdoll

Ragdoll mačky sú vynikajúce spoločníčky pre tých, ktorí hľadajú maznavú, kľudnú a spoločenskú mačku do interiéru. Vyzerajú často ako plyšové bábiky, obzvlášť keď majú biely golier. Ide o tzv. point mačky, kde je ich prirodzená farba viditeľná len na zakončeniach tela - uškách, labkách, ňufáku či chvostíku. Je to pomerne mladé plemeno mačky pochádzajúce z Kalifornie z 60. rokov 20 storočia.

Charakteristika

Sú stredne veľké až veľké, s mäkkou, hodvábnou dlhou srsťou. Ich oči sú často výrazné a modré. Plemeno je známe svojou "bábikovskou" povahou, keď sa pri zdvíhaní úplne uvoľní, ako handrová bábika - podľa čoho dostalo toto plemeno v angličtine aj svoj názov.

Povaha

Ragdolly sú mimoriadne spoločenské, láskyplné a mierumilovné. Vynikajú vo vzťahu s ľuďmi aj s inými zvieratami a sú ideálne pre rodiny s deťmi.

Život v interiéri

Toto plemeno je ideálne pre bytové podmienky, keďže sú veľmi pokojné a majú nízke "energetické požiadavky". ALE - sú veľmi spoločenské - majú rady ľudskú spoločnosť, ale tiež veľmi ľahko vychádzajú s inými mačacími kámošmi či psíkmi. Doprajte jej okrem škrabadla aj priestor na hranie, pravidelné maznanie a o jej dokonalú spokojnosť máte postarané.

Starostlivosť

Ich dlhú srsť je potrebné pravidelne česať kefou, aby sa predišlo zamotávaniu. Ak ich už od malička na to naučíte, nebudete mať s ich česaním žiadne problémy a budú si to užívať. Ragdolly tiež potrebujú pravidelné veterinárne prehliadky a očkovanie.

Škótska klapouchá (Scottich fold)

Toto výzorovo plyšové stvorenie, ktoré je hitom sociálnych sietí a videí, je skvelým parťákom do každého bytu. Typicky zalomené ušká nemá hneď od narodenia, tie sa zalomia až asi po 3-4 týždňoch od narodenia. Scottish fold sú ideálnymi spoločníkmi pre ľudí, ktorí hľadajú maznáčika s osobitosťou a unikátnym vzhľadom.

Charakteristika

Tieto mačky sú známe svojimi zvinutými ušami, čo im dodáva roztomilý vzhľad. Sú stredne veľké, so zavalitým telom, silnejšími nôžkami a hrubším chvostom. Majú krátku až stredne dlhú srsť.

Povaha

Škótske klapouché mačky sú mimoriadne mierumilovné, inteligentné a spoločenské. Rady sa pohybujú v blízkosti svojich ľudských spoločníkov a výborne vychádzajú aj s inými domácimi zvieratkami. 

Život v interiéri

Toto plemeno je veľmi prispôsobivé a hodí sa pre život v bytových podmienkach. Nie sú nadmerne aktívne a radi sa venujú hram, ktoré nevyžadujú veľa priestoru - postačí im menšie, nízke škrabadlo - vysoké domčeky na hranie budete pre ne kupovať zbytočne. Dbajte na pravidelnú hygienu jej toalety, na to si potrpí - ideálne s nízkym vstupom.

Starostlivosť

Majú pomerne nenáročnú starostlivosť o kožuch, ktorý stačí občas prečesať. Zvýšenú starostlivosť však sústreďte na čistenie ich ušiek a samozrejmosťou sú pravidelné veterinárne prehliadky, očkovanie a odčervenie. Ide o plemeno, ktoré je náchylné na rôzne zdravotné problémy, preto majitelia klapouchých mačičiek, bohužiaľ, bývajú častejšie na veterine.

Scottish fold | najlepšie plemená mačiek do bytu | Blog - luckanimals.eu
Barmská mačka | najlepšie plemená mačiek do bytu | Blog - luckanimals.eu

Barmská mačka

Pokiaľ hľadáte mačku, ktorá je nielen krásna na pohľad, ale je aj náruživým spoločníkom, barmská mačka by mohla byť tým pravým zvieracím priateľom pre vás. Toto plemeno je známe svojou elegantnou stavbou tela, jemnou srsťou a jedinečnými farbami, ale čo ich robí skutočne špeciálnymi, je ich výnimočná spoločenská povaha. Ak si chcete so svojou mačkou aj "pokecať", barmská mačka vám rozhodne bude robiť skvelého parťáka. Pôvodne pochádzajú z Barmy (dnešného Mjanmarska) - odtiaľ aj jej názov. 

Charakteristika

Barmské mačky sú stredne veľké, s harmonicky vyváženou stavbou tela. Ich srsť je krátka, jemná a lesklá, často v odtieňoch hnedej, modrej, šampanského alebo platiny. Oči sú väčšinou zlatožlté a veľmi výrazné.

Povaha

Barmská mačka je skutočne spoločenská. Rada sa delí o svoje dni a noci s ľudskými členmi rodiny, a dokonca aj s inými domácimi maznáčikmi. Sú známe svojou zhovorčivosťou a zvedavosťou, čo z nich robí skvelých „konverzačných“ partnerov. Napriek svojej aktívnej povaha sú tiež veľmi náruživé a radi sa maznajú.

Život v interiéri

Barmské mačky sa dokonale hodia pre bytové podmienky, pretože sú pomerne tiché, čisté a spoločenské. Vďaka svojej adaptabilite sa dokážu prispôsobiť rôznym životným situáciám. Ak hľadáte mačku, ktorá bude aktívna, ale zároveň spokojná so životom v interiéri, barmská mačka je výbornou voľbou.

Starostlivosť

Vzhľadom na to, že majú krátku a jemnú srsť, nevyžadujú si barmské mačky náročnú starostlivosť o svoj kožuch. Stačí ich pravidelne hladkať a občas prečesávať. Rovnako ako iné plemená, aj barmská mačka potrebuje pravidelné veterinárne prehliadky, očkovanie a odčervenie.

Perzská mačka

Je skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú spoločníka s kľudnou povahou, ale majestátnym vzhľadom. S pravidelnou starostlivosťou o srsť vám bude roky verná. Nenechajte sa zmiasť jej názvom, najnovšia genetická analýza ich genómu totiž ukazuje, že majú svoj pôvod v Rusku a nie v Iráne (Perzii).

Charakteristika

Perzské mačky sú známe svojou dlhou, plyšovou srsťou a plochým nosom. Ich oči sú veľké a často medové alebo zelené. 

Povaha

Sú veľmi kľudné, elegantné a nekonfliktné. Majú rady svoj vlastný priestor, ale tiež si veľmi rady nájdu čas na mojkacie chvíle strávené s čovekom. Nezabudnite však poskytnúť mačke priestor aj na škrabanie (škrabaciu dosku, strom a pod.), aby sa pri škrabaní neralizovala na vašom parádnom nábytku.

Život v interiéri

Pre svoju pokojnú povahu sú ideálne pre bytové podmienky, kde majú radi svoj vlastný kútik.

Starostlivosť

Ich dlhá srsť potrebuje intenzívnu starostlivosť a pravidelné česanie. Okrem toho potrebujú aj pravidelné veterinárne kontroly. Keďže majú krátky ňufáčik, potrebujú sem tam pomôcť aj s očistením nošteka a očného okolia - úplne postačí navlhčený uterák obyčajnou vodou. Strava pre perzskú mačku je lepšia v kašovitej konzistencií, keďže papanicu naberajú najskôr jazykom.

Perzská mačka | najlepšie plemená mačiek do bytu | Blog - luckanimals.eu
Britská krátkosrstá | najlepšie plemená mačiek do bytu | Blog - luckanimals.eu

Britská krátkosrstá

Britská krátkosrstá mačka je plemenom, ktoré je synonymom elegancie a pohodlia. S ich plnými lícami, zaobleným telom a krátkou, plyšovou srstou predstavujú ideál domáceho maznáčika pre mnohých.

Charakteristika

Tento typ mačky je stredne veľký až veľký, s masívnym telom a krátkymi nohami. Hlava je zaoblená s plnými lícami a veľkými, otvorenými očami, ktoré môžu byť zlatožlté, zelené alebo modré. Srst je krátka, ale veľmi hustá, často v odtieňoch modrej, striebornej, ale aj v rôznych iných farbách a vzoroch.

Povaha

Britské krátkosrsté mačky sú známe svojou pokojnou a vyrovnanou povahou. Nie sú síce príliš spoločenské, ale stále majú radi ľudskú pozornosť a sú lojálne svojim majiteľom. Môžu byť aj pomerne nezávislé, čo je výhodou pre ľudí, ktorí nemajú možnosť tráviť celý deň doma.

Život v interiéri

Toto plemeno je ideálne pre bytové životné podmienky. Sú veľmi kľudné a adabtabilné, preto sa dokážu dobre prispôsobiť životu i v menšom priestore. Radi si zahrajú, ale sú tiež spokojné, keď môžu len leňošiť na gauči.

Starostlivosť

Britské krátkosrsté mačky majú hustú, ale krátku srsť, ktorá nevyžaduje časté česanie. Čo určite oceníte je, že tento typ srsti znamená aj nižšie množstvo mačacích chlpov v dome. Ako všetky mačky, aj Britské krátkosrsté potrebujú pravidelné veterinárne prehliadky, očkovania a starostlivosť o zuby a pazúry.

Sphynx

Ak hľadáte skutočne extraordinárne plemeno mačky, ktoré je navyše kvôli absencií srsti skvelou voľbou pre alergikov alebo milovníkov poriadku bez akýchkoľvek :D chlpov - sphynx môže byť pre vás. Naschvál píšem, že môže, lebo jej výnimočný vzhľad vyvoláva veľmi rozporuplné dojmy a u mnohých ľudí skôr odpor voči tomuto druhu mačky. Sphynx nie je plemeno pre každého, ale tí, ktorí si vyberú toto plemeno ako spoločníka, budú odmeňovaní neobmedzeným množstvom lásky a zábavy. Sphynx je dokonalou voľbou pre tých, ktorí hľadajú aktívneho a interaktívneho domáceho maznáčika, ktorý je rovnako šťastný v náručí, ako pri objavovaní sveta okolo seba.

Charakteristika

Toto p lemeno je známe svojou svalnatou stavbou a veľkými, nápadnými ušam. Napriek nedostatku srsti je ich koža často pokrytá vrásčitým množstvom textúr, ktoré dodávajú plemenu jeho osobitý charakter. Ak tento typ mačky nemá žiadne hmatové chlpy. považuje sa to za týranie. nakoľko tieto chlpy predstavújú pre mačky dôležitý, zmyslový orgán.

Povaha

Sphynx mačky sú známe svojou priateľskou, otvorenou a hravou povahou. Majú radi pozornosť a sú mimoriadne zvedavé. Zbožňujú spoločnosť ľudí, a sú často veľmi blízke so svojimi ľudskými spoločníkmi, niekedy to ba priam až preháňajú :).

Život v interiéri

Aj keď je to aktívne plemeno, Sphynx sa dokáže prispôsobiť bytovým podmienkam. Ich zvedavosť a chuť objavovať sú rýchlo uspokojené hračkami a interakciou s majiteľom. Je dobré mať na pamäti, že tieto mačky potrebujú viac tepla, pretože nemajú srst, ktorá by ich izolovala.

Starostlivosť

Nedajte sa oklamať vzhľadom súvisiacim s absenciou chlpov - je to naopak. Koža sphynx môže produkovať viac mazu, a preto je potrebné ich pravidelne kúpať. Okrem toho je dobré pamätať na to, že sú náchylné na slnečné popáleniny a prechladnutie, takže potrebujú zvláštne opatrenia, ako sú napríklad slnečné krémy alebo teplé deky.
 produkovať via

Barmská mačka | najlepšie plemená mačiek do bytu | Blog - luckanimals.eu